پشتیبانی

کد خبر: 1499
تاریخ انتشار: 1396/02/11 17:36
کنکور!!!! رویدادی است که سرنوشت تمامی جوانان ایران به آن گره خورده است؛ و علی رغم اینکه دارای اشکالاتی است، اما بررسی این موضوع خارج از حیطه این مقاله به شمار می رود. هدف اصلی این مقاله بررسی تخلفات صورت گرفته در …

کنکور!!!! رویدادی است که سرنوشت تمامی جوانان ایران به آن گره خورده است؛ و علی رغم اینکه دارای اشکالاتی است، اما بررسی این موضوع خارج از حیطه این مقاله به شمار می رود. هدف اصلی این مقاله بررسی تخلفات صورت گرفته در کنکور کارشناسی ارشد کامپیوتر ۹۶ است که توسط سازمان سنجش به عنوان مجری اجرای این رویداد علمی سرنوشت ساز برگزار شد. برای بررسی ابعاد این موضوع در ادامه با تکرا همراه باشید :

موضوع از اینجا آغاز می‌شود که در بهمن ماه سال گذشته، سازمان سنجش با انتشار دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد کامپیوتر ۹۶ ، دست به تغییرات گسترده ای در دروس و ضرایب این رشته زد؛ این در حالیست که بر طبق قانون، سازمان سنجش اجازه تغییرات در موارد آزمون را بدون اینکه حداقل ۹ ماه قبل از آن، اطلاع رسانی کند را ندارد. قضیه اما اینجا جالب می‌شود که این تغییرات به هیچ عنوان پایه و اساس علمی نداشته و کاملا از روی بد سلیقگی اتفاق افتاده است، به گونه ای که با ادغام چند گرایش که ربطی به هم ندارند، دانشجویان را مجبور به خواندن دروسی می کنند که با گرایشی که قصد شرکت در آن را دارند ارتباطی ندارد. داوطلبین شرکت در این آزمون اما پس از کش و قوس های فراوان و از آن جایی که چاره دیگری نداشتند، تلاش کردند خود را با این تغییرات صورت گرفته شده تطبیق دهند. هر ساله در کنکور کارشناسی ارشد رشته کامپیوتر، ۲ دفترچه توزیع می شده و دفترچه اول شامل ۳۰ سؤال زبان، ۱۶ سؤال ریاضی و ۲۷ سؤال دروس مشترک و دفترچه دوم شامل ۱۶ سؤال تخصصی مخصوص به هر گرایش بود. با تغییرات صورت گرفته شده قابل پیش‌بینی بود که تعداد سؤالات مربوط به هر درس در آزمون امسال تغییر خواهد کرد و از همین رو داوطلبین با ارسال نامه های پیاپی از سازمان سنجش از آن‌ها درخواست کرده بودند که حداقل تعداد سؤالات مربوط به هر درس را اعلام کنند تا از این رو بتوانند برای این آزمون مهم برنامه‌ریزی کرده و به درس هایی که مهم تر است بیشتر بپردازند. سازمان سنجش اما در پاسخ به درخواست های داوطلبین اعلام نمود که تعداد سؤالات مطرح شده از هر درس در روز انتشار کارت ورود به جلسه اعلام خواهد شد.

روز ۴ اردیبهشت فرا رسید و سازمان سنجش کارت ورود به جلسه را در وبسایت خود منتشر کرد اما خبری از مشخص کردن تعداد سؤالات نشد و بر طبق پیش‌بینی ها که با ورود ۲ درس جدید به دروس مشترک، زمان پاسخ به سؤالات نیز افزایش خواهد یافت این اتفاق رخ داد. روال هر ساله به این شکل بود که زمان پاسخ گویی به دفترچه اول ۱۴۰ دقیقه و زمان پاسخگویی به دفترچه دوم ۱۰۰ دقیقه بود که در مجموع ۲۴۰ دقیقه زمان برای پاسخ به سؤالات به داوطلبین داده می شد، اما امسال این زمان بر روی کارت ورود به جلسه امسال به ۲۵۵ دقیقه افزایش یافت تا همه چیز درست به نظر بیاید.

کنکور کارشناسی ارشد کامپیوتر 96

نوبت به ۸ اردیبهشت و روز سرنوشت ساز برای داوطلبین کنکور کارشناسی ارشد کامپیوتر فرا رسید و این داوطلبین با دیدن دفترچه اول دچار شوک اساسی شدند. باور کردنی نبود که همزمان با اعلام گوینده امتحان که آزمون دارای ۲ دفترچه هست اما کلیه سؤالات مشترک و تخصصی گرایش های نرم افزار و معماری در دفترچه اول گنجانده شده بود و خبری از سؤال های تخصصی گرایش هوش مصنوعی نبود. قسمت جالب ماجرا این است که مدت زمان پاسخگویی به این دفترچه ۱۹۵ دقیقه اعلام شد، یعنی ۴۵ دقیقه حتی کمتر از سال‌های گذشته که تعداد سؤالات نیز از کنکور امسال کمتر بود. بسیاری از داوطلبین پس از رو به رو شدن با این صحنه دچار تردید های فراوان برای برنامه‌ریزی زمان خود برای پاسخگویی به سؤالات امتحانی شدند که آیا سؤالات تخصصی باز هم در دفترچه دوم امتحانی تکرار خواهد شد و یا اینکه سازمان سنجش با یک بی برنامگی قرار است تنها ۱۹۵ دقیقه برای پاسخ گویی به ۱۲۰ سؤال پیچیده و وقت گیر رشته کامپیوتر در اختیار آن‌ها قرار دهد. شوک بعدی با دیدن تعداد سؤالات مخصوص به هر درس به این داوطلبین وارد شد، به اینگونه که تعداد سؤالات به کلی تغییر کرد و علی رغم اضافه شدن ۲ درس جدید، تعداد سؤالات دروس مشترک تنها ۳ سؤال بیشتر شد و از تعداد سؤالات بقیه دروس که داوطلبین بر اساس روند هر ساله به آن‌ها اهمیت بیشتری داده بودند و تمرکز خود را بر روی آن‌ها قرار داده بودند کاسته شده بود. زمان ۱۹۵ دقیقه ای به اتمام رسید و دفترچه شماره ۱ از داوطلبین گرفته شد و دفترچه شماره ۲ توزیع شد که در کمال ناباوری خبری از سؤالات گرایش های نرم افزار و معماری نبود. بی برنامگی سازمان سنجش اینجا مشخص می‌شود که بر اساس گزارش های رسیده به خبرنگار تکرا، در بسیاری از حوزه های امتحانی دفترچه شماره ۱ از داوطلبین گرفته نشده است و به آن‌ها ۱ ساعت زمان بیشتر اختصاص داده شده است که این موضوع نمود بارز بی عدالتی و حق خوری از سایر داوطلبین است که در حوزه های امتحانی دیگری امتحان داده اند.

شاید باورتان نشود اما این اتفاقات عجیب و تخلفات مکرر به همین جا ختم نمی‌شود و قسمت جالب و اصلی ماجرا که به گمان ما یک جرم آشکار است هنوز ذکر نشده است. هر ساله مؤسسات مختلف با برگزاری کلاس‌های کنکوری و نکته و تست اقدام به آماده‌سازی داوطلبین برای کنکور می‌کنند که اصلاً چیز بدی نیست و بسیار هم به فال نیک گرفته می‌شود. هر ساله شاهد هستیم که سؤالات برخی مؤسسات به تیپ سؤالات کنکور نزدیک‌تر بوده و مشابه آن سؤال در کنکور تکرار می‌شود که این نشان از پیش‌بینی دقیق این مؤسسات است. اما نکته‌ای که امسال بسیار عجیب بوده و همه را به فکر فرو برده این است که چگونه امکان دارد کلیه سؤالات درس هوش مصنوعی گرایش هوش مصنوعی که دارای ضریب بالای ۴ است و پاسخگویی به هر سؤال تأثیری اساسی در آینده هر داوطلب دارد بدون کوچک‌ترین تغییر و دقیقا عیناً مشابه سؤالات یک موسسه خاص و یک کتاب خاص بوده است که نشان از نفوذ این موسسه در هیئت طراحی سؤالات کنکور دارد. علاوه بر سؤالات گرایش هوش مصنوعی یکی از سؤالات هوش مصنوعی گرایش نرم افزار نیز دقیقاً عیناً مشابه همان کتاب است. چند روزی که از کنکور کارشناسی ارشد کامپیوتر ۹۶ می‌گذرد این موسسه خاص دست به تبلیغات گسترده در این باره زده که سؤالات ما مشابه کنکور است، اما پس از مشاهده حجم گسترده اعتراضات و در اقدامی عجیب و جالب تصاویر مربوط به تکراری بودن سؤالات را از کانال‌های خود حذف کردند. اینجا می‌توانید این سؤالات را مشاهده کنید.

این گوشه‌ای از تخلفات مکرر و بی فکری و بی برنامگی سازمان سنجش است که وظیفه آن ها این است که به عنوان یک نهاد مستقل مجری قانون بوده و با برنامه‌ریزی دقیق مانع از پایمال شدن حق داوطلبین شود زیرا این موضوع تأثیر مستقیم در سرنوشت کشور خواهد داشت؛ چرا که این جوانانی که اکنون این اتفاقات مهلک برای آن‌ها رخ داده است قرار است سال‌های آینده زمام امور این مملکت را در دست گیرند.

.


     
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: